Фирмени политики
Политика за управление на околната среда и екологична отговорност
„Горубсо – Кърджали”-АД осъществява дейностите по проучване, добив, преработка и депониране на отпадъците от технологичните процеси, като прилага най – добрите практики и водещи технологии за устойчиво опазване на всички компоненти на околната среда, нейното съхраняване и подобряване за бъдните поколения.
Основна цел на дружеството е достигане и поддържане на висок екологичен стандарт при ефективно, пълноценно и комплексно оползотворяване на минералните суровини, разумно и ефикасно потребление на ресурсите – вода, енергия, суровини и материали.
„Горубсо – Кърджали” -АД се стреми да развива, реализира и поддържа основните принципи на системите за управление на околната среда, здравето и безопасността на хората, съобразени с международно признатите стандарти, доброволните практики на предприятията от минната промишленост, и в съответствие с българските закони и съответните европейски и международни ръководни принципи.
При изпълнението на всички наши дейности за опазване на околната среда, здравето и безопасността, ние се задължаваме:
- да осигурим достатъчно ресурси за изпълнение на нашата политика за опазване на околната среда, здравето и безопасността и на кодексите за поведение;
- да управляваме рисковете за околната среда, както и рисковете за живота и здравето на работниците, служителите и населението;
- да поддържаме системата за мониторинг за проследяване на нашите дейности, успехи и инциденти;
- да провеждаме или оказваме подкрепа за изследователски програми за повишаване на знанията и осведомеността за въздействието от миннодобивните дейности;
- да се стремим да бъдем сред водещите в бранша в областта на опазването на околната среда, здравето и безопасността на хората.”
„Горубсо – Кърджали”, Ад е привело дейността си в съответствие с В Директивите на Европейския съюз , които имат отношение и към миннодобивния бранш.
Директивата „REACH” е разработена, за оценяване на токсикологичните влияния при използване на промишлените химикали и възможните им вторични продукти, в т.ч. и на цианидите.
Втората е Директива „Севезо ІІ”, разработена за проучване на целия диапазон от рискове, свързани с използването на конкретно химично вещество, в т.ч. и на цианиди, с акцент върху готовността за отреагиране в аварийна ситуация.
Третата директива се отнася за управлението на отпадъците от добивната индустрия (Mine Waste Directive) – Директива 2006/21/EС, разработена във връзка с депонирането на отпадъци от миннодобивните предприятия.
От месец август 2012г. Дружеството е член на Международния кодекс за управление на цианиди /Кодекса/, разработен от Управленски комитет под ръководството на програмата на ООН за околна среда /UNEP/.
http://www.cyanidecode.org/signatory-companies/directory-of-signatory-companies
Кодексът е доброволна програма за безопасното управление на цианиди, но Операторите присъединили се към Кодекса са задължени да спазват строги управленски практики посочени в сайта на Кодекса.
Утвърдените оперативни документи в „Горубсо Кърджали”-АД по околна среда, здраве и безопасност на труда, свързани с управление на цианидите са:
- Стратегията за предотвратяване и ограничаване на последствията от големи аварии, бедствия и катастрофи за живота на хората и опазването на околната среда;
- Авариен план за действие на промишлена площадка – Кърджали;
- План за защита при бедствия и спасителни и неотложни аварийно възстановителни работи на хвостохранилище;
- План за действие при наводнение;
- План за действие при пожар;
- План за действие при промишлена авария;
- План за действие при радиационна авария в АЕЦ – Козлодуй или трансгранични радиационни замърсявания;
- План за действие при земетресение
- План за мониторинг на факторите на околната среда
- Инструкции за работа, съхранение и товаро-разтоварни дейности.
Дружеството има утвърдена повече от 50 годишна практика за работа и съхранение на натриев цианид.В своя дългогодишен опит с натриев цианид Дружеството е нямало нито един инцидент при работа съхранение и транспортиране на опасното вещество.